Belgische melkveehouders en zuivelverwerkers leveren al aanzienlijke inspanningen op het gebied van verduurzaming. Een nieuwe digitale monitor gaat dat nog frequenter en concreter meten en in kaart brengen. Dat blijkt volgens Vilt.be uit het Duurzaamheidsrapport 2025 van brancheorganisatie MilkBE.
Al twaalf jaar meet MilkBE de duurzaamheidsinspanningen in de Belgische zuivelsector. Met de nieuwe digitale Duurzaamheidsmonitor DigiMilk wil de sector een stap verder gaan. Dit instrument bundelt meer dan 70 duurzaamheidsinitiatieven en werkt met uniforme berekeningsmethodes voor alle Belgische melkveehouders. Sinds begin 2026 is DigiMilk in heel België operationeel. Melkveehouders kunnen hun gegevens raadplegen, actualiseren en vergelijken met het sectorgemiddelde. De monitoring omvat negen thema’s, waaronder klimaat, energie, dierenwelzijn, water en bodem en diervoeding. “Melkveebedrijven zijn immers duurzaam bezig, maar met meer data kunnen we dit ook zwart-op-wit aantonen”, stelt MilkBE.
Opvallend
Eén van de opvallendste cijfers is het aantal individuele klimaatscans. In 2025 hebben 1.839 melkveehouders hun koolstofvoetafdruk laten berekenen. Dat komt overeen met ongeveer één derde van de Belgische melkveehouders en betekent een stijging van meer dan 15 procent tegenover 2024. Ook andere cijfers illustreren de inspanningen op de melkveebedrijven. Zo produceert 70 procent zelf groene energie. 60 procent gebruikt alternatieve waterbronnen, zoals regenwater, terwijl 79 procent actief werkt aan een betere voederefficiëntie. Bijna zeven op de tien melkveehouders gebruikt bovendien nevenproducten uit de voedingsindustrie als veevoeder.
Milieu-impact
Ook de zuivelindustrie zelf heeft haar milieu-impact de voorbije tien jaar verminderd. Per liter verwerkte melk zijn tussen 2014 en 2024 zowel het energieverbruik als de CO₂-uitstoot en het waterverbruik met 27 procent gedaald. Daarnaast wordt steeds meer ingezet op waterhergebruik. Ongeveer 35 procent van het water dat in de zuivelverwerking wordt gebruikt, komt inmiddels uit alternatieve bronnen, zoals gezuiverd afvalwater of water dat tijdens productieprocessen wordt teruggewonnen. Het rapport maakt ook een eerste balans op van het Duurzaamheidscharter dat twee jaar geleden is gelanceerd. Een belangrijk resultaat is dat 77 procent van de Belgische melkveehouders aanspraak kan maken op een duurzaamheidspremie via hun zuivelonderneming. Die premie komt bovenop de standaard melkprijs en moet bijkomende duurzaamheidsinspanningen stimuleren. MilkBE benadrukt dat de cijfers geen eindpunt vormen.