NIEUWS | Ketenorganisatie ZuivelNL en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn in gesprek over de mogelijkheid met toestemming van de melkveehouder graslandgegevens uit de KringloopWijzer (KLW) te gebruiken voor de graslandenquête. Het invullen van de sinds 2025 wettelijk verplichte enquête zou de melkveehouder dan verder geen tijd kosten. De beoogde startdatum van deze keuzemogelijkheid is 2027.
Het CBS verzamelt jaarlijks via de graslandenquête gegevens over graslandgebruik bij agrariërs. Zij zijn verplicht de enquête in te vullen. De gegevens worden voor meerdere doelen gebruikt, zoals het berekenen van de productiegegevens van grasland en het voldoen aan internationale rapportageverplichtingen op het gebied van mestproductie, broeikasgassen en ammoniak.
Sinds 1 januari 2025 geldt voor het CBS een aanvullende Europese rapportageverplichting op grond waarvan Nederland gegevens over graslandproductie moet aanleveren aan Eurostat. ZuivelNL heeft eerder gegevens via de KLW aan het CBS geleverd, maar dat in 2022 na bezwaren van melkveehouders stopgezet. ZuivelNL en CBS zijn in 2025 opnieuw in gesprek gegaan over digitale gegevenslevering, met individuele toestemming van melkveehouders als uitgangspunt. In februari heeft het CBS groen licht gegeven voor uitwerking van deze werkwijze.
Eenmalige toestemming
De jaarlijkse steekproef van het CBS onder melkveehouders blijft onveranderd. Wanneer een melkveehouder een uitnodiging ontvangt om de graslandenquête in te vullen, krijgt hij of zij bij de voorliggende werkwijze na inloggen op de CBS-website de mogelijkheid toestemming te geven. Met die toestemming kan CBS de benodigde graslandgegevens ophalen uit de databank van ZuivelNL. De verplichting tot het invullen van de graslandenquête zou daarmee zijn vervuld. De toestemming is eenmalig en geldt alleen voor het jaar waarin de melkveehouder in de steekproef valt. De toestemming kan worden ingetrokken zolang de inlevertermijn van de graslandenquête loopt. Geeft een melkveehouder geen toestemming, dan blijft de verplichting om de grasland enquête zelf in te vullen van kracht. Voor de melkveehouder die toestemming geeft, zou één klik volstaan om aan zijn of haar invulverplichting te kunnen voldoen. Dat kost minder tijd en levert voor het CBS betere gegevens op dan handmatig ingevulde enquêtegegevens. CBS geeft aan dat een lagere gegevenskwaliteit doorwerkt in de statistieken en rapportages, onder meer op het gebied van mestproductie en de uitstoot van broeikasgassen en ammoniak.
De afspraken tussen ZuivelNL en CBS worden vastgelegd in een Gegevensleveringsovereenkomst. Een kernbepaling daarin wordt onder meer dat uitsluitend gegevens mogen worden opgehaald van melkveehouders die daarvoor expliciet toestemming hebben gegeven aan het CBS. De statistische overzichten worden zo samengesteld dat geen gegevens over herkenbare afzonderlijke bedrijven, instellingen of personen te achterhalen zijn. De rapportages zijn daarmee niet herleidbaar naar individuele bedrijven. De beoogde startdatum van deze keuzemogelijkheid is januari 2027.