Om goede, gezonde voeding te kunnen produceren en verder te verduurzamen, moet overheidsbeleid volgens de Nederlandse Zuivel Organisatie juridisch houdbaar, praktisch uitvoerbaar en economisch haalbaar zijn. Die randvoorwaarden moeten leidend zijn. Het voorgestelde beleid vraagt forse investeringen van ondernemers. Die zijn alleen mogelijk als daar een realistisch economisch perspectief tegenover staat. Zonder perspectief kan niet worden gefinancierd en geïnvesteerd en zonder investeringen valt innovatie stil. Zonder innovatie komt ook verdere verduurzaming niet van de grond.
Niet realistisch
De zuivelmarkt is internationaal en concurrerend. Het voorgenomen beleid lijkt ervan uit te gaan dat de markt vanzelf meebeweegt met nieuwe extra Nederlandse overheidseisen. Dat is niet realistisch. Meer eisen leiden niet automatisch tot meer vraag of tot meer waarde in de markt. Daarmee dreigt de concurrentiepositie van Nederlandse melkveehouders en zuivelondernemingen verder te verzwakken. Dat vergroot het risico dat productie, investeringen en verdienvermogen uit Nederland verdwijnen.
NZO wil blijven bijdragen aan een sterke, duurzame en toekomstgerichte zuivelketen. Dat vraagt beleid dat ondernemers duidelijkheid, ruimte en economisch perspectief biedt. Alleen dan kunnen melkveehouders en zuivelondernemingen blijven investeren in de verduurzaming die de samenleving van hen vraagt.